AWG (American Wiring Gauge) Nedir? Ağ Kabloları

AWG (American Wiring Gauge) Nedir?


Özellikle kablo satın alırken karşımıza çıkan AWG (American Wiring Gauge) konusunda bilgi vermeye çalışacağız. AWG kısaca Amerikan Kablolama Ölçü Birimi anlamına gelir. Bir kablonun içerisindeki tel çapı mm olarak bir AWG değerine denk gelir. Bir kablo satın aldığınızda bu değere bakmanız oldukça önemlidir. Zira bu değer alacağınız kablonun kalitesini belirleyen bir unsurdur.Özellikle kablo satın alırken karşımıza çıkan AWG (American Wiring Gauge) konusunda bilgi vermeye çalışacağız. AWG kısaca Amerikan Kablolama Ölçü Birimi anlamına gelir. Bir kablonun içerisindeki tel çapı mm olarak bir AWG değerine denk gelir. Bir kablo satın aldığınızda bu değere bakmanız oldukça önemlidir. Zira bu değer alacağınız kablonun kalitesini belirleyen bir unsurdur.
American-Wire-Guage-AWG-Wire-Sizes
Örneğin: 23AWG = 0.5733 mm, 24AWG = 0.5105 m’ye denk gelir. AWG değeri azaldıkça tel kalınlığı artar. Bu nedenle AWG değeri daha düşük olan daha iyidir sonucuna varabiliriz. Ancak yinede kalite konusunda diğer değerlere de bakmakta fayda var.
AWG Ölçü biriminde bir telin kalınlığı 0 ile 40 arasındadır. Genellikle bir kablo satın alındığında bu değer 23-38 arasında bir AWG değerine denk gelir. Bir kategori dediğimiz bir kablo (cat5,cat6,cat7) kablo aldığınızda karşınıza 23AWG veya 24AWG gibi bir değer çıkacaktır. Bu durumda akla ilk gelen soru RJ45 Jack/Konnektöre uyumluluğudur. Kablolar standart olarak üretildiğinden bu tarz konnektör kullanımına yinede bakmakta fayda var.

AWG ve tel çapı

Tel göstergesi hakkında bilinmesi gereken ilk şey tel çapı ile gösterge arasındaki ters orandır. Gösterge ne kadar küçük olursa, telin çapı da o kadar büyür. Bir telin çapı büyüdükçe, taşıdığı sinyaller için daha az elektrik direnci vardır. Daha küçük bir ölçüye (daha büyük çaplı) sahip bakır ağ kabloları daha uzun olarak mevcuttur, çünkü daha az direnç sunarlar ve sinyallerin daha uzaklara gitmesine izin verirler. Daha az direnç ayrıca daha az ısı üretir. 24 AWG ağ kablosu, 26 AWG veya 28 AWG ağ kablosundan daha az direnç sunacaktır.

 AWG - Tel Çapı

 24 AWG,  0.051054 cm
 26 AWG,  0.040386 cm
 28 AWG, 0.032004 cm

İnce ağ kabloları

Ağ kablosu ararken Cat5e, Cat6 ve Cat6a kablolarının ince sürümlerini fark etmiş olabilirsiniz. Yaygın olarak 28 AWG kablodan oluşan bu ince Ethernet kabloları, tam boyutlu muadillerinden % 25 daha küçük çapta olabilir. Bakır iletkenler daha yüksek bir AWG boyutuna sahiptir (hatırlayın, daha büyük bir gösterge daha ince tel anlamına gelir), kablonun genel dış çapını (OD) azaltır. Daha ince iletkenler ince kabloların uzunluğunu sınırlayabilir ve hasar görmeye daha eğilimli olabilir, ancak daha küçük kablo OD'si bazı faydalar sağlayabilir:
  • Yüksek yoğunluklu raflarda geliştirilmiş hava akışı
  • Kalabalık raflarda daha kolay montaj
  • Kabloların köşelere ve kablo yöneticilerine göre daha kolay yönlendirilmesi

Yorumlar

Yorum Gönder