Qnap - Online RAID Kapasite Yükseltme

Online RAID Kapasite Yükseltme

QNAP, daha büyük kapasiteli sürücüleri olan daha düşük kapasiteli sürücüleri çalışırken değiştiren bir çözüm sunar, böylece QNAP Turbo NAS'ınız işletmenizle birlikte büyüyebilir.
QNAP Turbo NAS serisi, Çevrimiçi RAID Kapasite Yükseltme (örneğin, üç 500 GB sabit sürücüyü üç 1 TB sabit sürücü ile değiştir) ve Çevrimiçi gibi yenilikçi özellikler de
sunar

Aşağıdaki senaryo, kullanıcıların Çevrimiçi RAID Kapasite Yükseltme özelliğini kullanmaktan nasıl faydalanabileceğini göstermektedir.

  • Örneğin bir TVS-882'nin ilk kurulumu için üç 500GB sürücü satın aldınız ve bu sürücüler için bir RAID 5 yapılandırması yaptınız.

  • Altı ay sonra, firmanızın depolama ihtiyaçları arttı ve TVS-882'nin mevcut depolama kapasitesi artık yeterli değildir. 1 TB sabit disk almaya karar verdiniz ve çalışanların işlerini aksatmadan kapasiteyi yükseltmek istiyorsunuz.

    Nasıl Yapılır?

    QTS'ye bir yönetici hesabıyla giriş yapın. "Depolama Yöneticisi"> "Depolama Alanı" na gidin. Genişletilecek depolama havuzunu seçin, ardından "Yönet" i tıklayın. "Depolama Havuzu Yönetimi" penceresi görünecektir, genişletilecek RAID grubunu seçin ve "Yönet" menüsünde "Diskleri Birer Birer Değiştir" i tıklayın

 

Değiştirilecek ilk diski vurgulayın ve "Değiştir" i tıklayın.

İpuçları: Sabit sürücüleri değiştirdikten sonra açıklama alanı "Bu sürücüyü değiştirebilirsiniz" mesajını gösterir. Şimdi sabit sürücüyü daha büyük bir sürücüyle değiştirebilir veya sabit sürücüler daha önce değiştirilmişse bu adımı atlayabilirsiniz. Dikkat: Sabit sürücü senkronizasyonu devam ederken, NAS'ı KAPATMAYIN veya sabit sürücüleri değiştirmeyin.

Açıklama alanı "Lütfen bu sürücüyü kaldırın" gösterdiğinde, sabit sürücüyü NAS'tan çıkarın. NAS'ın iki kez bip sesi vermesini bekleyin.


 Açıklama alanı "Lütfen yeni sürücüyü takın" gösterdiğinde, yeni sürücüyü aynı sürücü yuvasına takın.


 Sabit sürücüyü taktıktan sonra NAS'ın bip sesi vermesini bekleyin. Sistem yeniden inşa etmeye başlayacaktır.


RAID yeniden yapılandırmayı tamamladığında, diğer sabit sürücüleri birer birer değiştirmek için yukarıdaki adımları tekrarlayın.

Sabit diskleri değiştirdikten ve yeniden oluşturma işlemi tamamlandıktan sonra, RAID'i genişletmek için “Kapasiteyi Genişlet” i tıklayın.


Devam etmek için "Tamam" ı tıklayın. 


NAS bip sesi çıkaracak ve kapasiteyi genişletmeye başlayacaktır.


 Sürücü boyutlarına bağlı olarak, işlemin tamamlanması birkaç saatten on saate kadar sürebilir. İşlemin bitmesi için lütfen sabırla bekleyin. NAS'ı kapatmayın.

RAID genişletmesi tamamlandıktan sonra, yeni kapasite gösterilecek ve RAID grup durumu “Hazır” olacaktır. İşlem şimdi tamamlandı ve yeni depolama alanı kullanıma hazır.

 

Yorumlar