Qnap Online RAID Migration

 Qnap Online RAID Migration

"RAID birimlerinizi genişletmeniz veya taşımanız gerektiğinde hiçbir kesinti olmadan Qnap veri depolama cihazları ile bu işlemleri yapabilirsiniz.
Modern işletmeler için en büyük zorluklardan biri, iş verimliliğini artırmak için önemli verileri güvence altına almak ve paylaşmak için güvenilir bir ağa bağlı depolama sunucusu seçmek ve kurmaktır. Bu arada, verileri yedekleyerek veri kaybı riskini azaltma zorunluluğu artar. Bir işletme büyüdükçe, işin değişen taleplerini karşılamak için veri yedekleme politikalarını uyarlamak gerekli olabilir.

QNAP Turbo NAS serisi, modern işletmeler için yüksek performanslı ve düşük TCO (toplam sahip olma maliyeti) çözümü sunar. QNAP Turbo NAS serisi, sınıfının en iyisi donanım özelliklerine ve kullanımı kolay uygulamalara ek olarak, Çevrimiçi RAID kapasitesi yükseltmesi (örneğin, üç 500GB sabit sürücüyü üç 1TB sabit sürücüyle değiştirin) ve Çevrimiçi RAID seviyesi geçişi (örneğin, RAID 1'den RAID 5'e RAID seviyesi geçişi) gibi yenilikçi özellikler de sunar. Bu gelişmiş özellikler, büyük bütçeli şirketlere özel olarak kullanılıyordu, ancak QNAP, daha fazla işletmenin bu güçlü teknolojilerin keyfini çıkarmasına izin vermek için sezgisel bir yol uyguluyor.

Aşağıdaki senaryolar, işletmelerin Çevrimiçi RAID Düzeyinde Geçiş ve Çevrimiçi RAID Kapasite Yükseltme işlemlerinden nasıl yararlanabileceklerini gösterecektir.

Çevrimiçi RAID Seviyesi Geçişi, kullanıcıların farklı RAID yapılandırmalarına geçmelerini sağlar. Geçiş işlemi, NAS'ı kapatmadan ve veri kaybetmeden yapılabilir.

Çevrimiçi RAID Seviyesi Geçişi, aşağıdaki RAID geçişlerini destekler:

 • Single drive to RAID 1

 • RAID 1 to RAID 5

 • RAID 5 to RAID 6

  Senaryo

  TVS-882'nin ilk kurulumu için iki 500GB sürücüye yatırım yaptı ve iki sürücüyle birlikte RAID 1 yapılandırması kullandı. TVS-882, bölüm arasında veri paylaşımı için bir dosya sunucusu olarak kullanılır.

  Altı ay sonra, bölümünün depolama ihtiyaçları keskin bir şekilde artmıştı. TVS-882'nin mevcut depolama kapasitesi artık yeterli değildi. Jeffrey, RAID grubuna disk ekleyerek ve RAID yapılandırmasını RAID 5'e geçirerek veri fazlalığı kaybetmeden depolama kapasitesini yükseltmeyi planladı.

  Bunu yapmak için, aşağıdakiler gereklidir:
  -Geçerli RAID dizisindeki varolan sürücülerle en azından aynı kapasiteye sahip sabit sürücüler hazırlayın.
  -RAID Migration'ı yürütün (Bir sürücü ekleyerek sistemi RAID 1 modundan RAID 5'e geçirin)

  "Depolama Yöneticisi"> "Depolama Alanı" na gidin. Yükseltilecek depolama havuzunu seçin ve "Yönet" i tıklayın. "Storage Pool Management" penceresi açılacaktır. Sayfada görüntülenen geçerli disk birimi yapılandırması RAID 1 ve RAID kapasitesi 500 GB'dir.


 

Yeni 500 GB sabit sürücüyü NAS'a yerleştirin.
"Storage Pool Management(Depolama Havuzu Yönetimi)" penceresinde, "Manage(Yönet)" > "Migrate" seçeneğini tıklanır.


 Diziye eklemek için uygun bir sabit sürücü seçin. RAID geçiş tipi ve geçiş sonrası sürücü kapasitesi gösterilecektir. Devam etmek için "Uygula" yı tıklayın.


 

Seçilen sürücüdeki tüm veriler silinir. Onaylamak için "Tamam" ı tıklayın.


 


Taşıma süreci "Durum" altında gösterilmektedir.


 Taşıma tamamlandıktan sonra, yeni sürücü yapılandırması RAID 5 olacak ve durum "Hazır" olacak. Şimdi yeni sürücü yapılandırmasını kullanmaya başlayabilirsiniz.


 Sürücü boyutlarına bağlı olarak, işlemin tamamlanması birkaç saat ila on saat arasında sürebilir. İşlemin bitmesi için lütfen sabırla bekleyin. NAS'ı kapatmayın.

RAID taşıma için tek bir diskten RAID1' daha sonra RAID5 ve RAID6 'a taşıma işlemi yapılabilir. Kapasite genişletme için yine bu senaryo kullanılarak genişletme yapılabilir. Örneğin yapınızdaki en küçük disk kapasitesi 500GB olsun toplam kapasiteyi RAID5 ile 3 TB yapmak istiyorsunuz. Diskleri tek tek RAID yapısına dahil edip RAID migration yaparak RAID 5 geçiş yaparsınız. En son en küçük boyutlu disk olan 500GB diski yapıdan çıkarıp 1TB olan disk ile değiştirdiğinizde artık RAID 5 yapısında ve 3 TB alana sahip olmuş olursunuz.

 

Yorumlar